Zabiegi "małej chirurgii"
Zespół cieśni kanału nadgarstka
Zabieg zespołu cieśni kanału nadgarstka polega na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka, przez co uzyskujemy odbarczenie struktur kanału, w tym nerwu pośrodkowego. Objawy po opeacyjnym leczeniu cofają się stopniowo w ciągu kilku tygodni. Ok. dwa tygodnie po zabiegu utrzymujemy unieruchomienie nadgarstka w szynie gipsowej lub ortezie. Usunięcie szwów 2 tygodnie po zabiegu.
Wskazaniem do resekcji znamion skórnych powinny być:
- pojawienie się przebarwień w obszarze znamiona (przebarwienia w dotychczas jednolitych znamionach)
- powiększanie się obrysu znamiona, odczyn zapalny
- znamiona znajdujące się w strefach narażonych na częste drażnienie np.: w okolicy pasków, łańcuszków, itp.
Istotnym elementem leczenia zmian skórnych jest weryfikacja w badaniu histo-patologicznym wyciętej zmiany – ma to przede wszystkim wykluczyć zmiany o charakterze nowotworowym.
Każdą zmianę usuniętą wysyłamy do badania histo-patologicznego, skąd po ok. 2tyg. Uzyskujemy wynik badania hist-pat. z określeniem rodzaju wyciętej zmiany w tym o charakterze złośliwości.
Szwy po zabiegu usuwamy po ok 10-14 dniach.
Paznokieć wrastający u dorosłych ma najczęściej charakter nabyty. Leczenie paznokcia wrastającego zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Wyróżniamy 3 stopnie zaawansowania choroby.
- I stopień – rumień, obrzęk oraz bolesność bocznego wału paznokcia – leczenie uniesienie bocznej części płytki paznokcia
- II stopień – ostra aktywna infekcja z odpływem wydzieliny – antybiotykoterapia z leczeniem chirurgicznym
- III stopień – tworzenie się tk. Ziarninowej w bocznym wale paznokcia na skutek przewlekłego zakażenia – leczenie chirurgiczne
Leczenie chirurgiczne polega na korekcji wału paznokciowego lub resekcji części płytki paznokciowej z macierzą i fragmentem wału paznokciowego.
Leczenie pozabiegowe:
- kąpiele w roztworze rivanolu po tyg. od zabiegu
- chodzenie w ortezie odciążającej przodostopie przez 2 tyg.
- usunięcie szwów po 2 tyg. po zabiegu